Zakup samochodu to dla wielu osób przełomowy moment. Jest to nierzadko spełnienie marzeń o posiadaniu własnych czterech kółek. Z tego powodu trzeba szczególnie uważać, by optymizm nie sprawił, że zapomnimy o dopełnieniu wszelkich formalności oraz dobrym sprawdzeniu auta. Jakie dokumenty powinno się dokładnie przejrzeć przed zakupem samochodu i o czym jeszcze warto pamiętać w tej chwili?
Kupno samochodu – od czego zacząć?
Sprawdzenie odpowiednich dokumentów jest bardzo ważne, lecz zacznijmy od samego początku. Co zrobić, by zwiększyć szanse na znalezienie dobrego, wolnego od wad samochodu? Przede wszystkim uważnie sprawdzać ogłoszenia. Auto najłatwiej znaleźć za pomocą Internetu. W sieci istnieje cała masa polskich serwisów ogłoszeniowych, na których inni kierowcy wystawiają swoje samochody na sprzedaż. Biorąc pod uwagę wszystkie kanały sprzedaży, każdego miesiąca w Polsce pojawia się nawet około 200 tysięcy ofert. Dlatego wybór jest dość spory.
Pierwszą rzeczą, na którą warto spojrzeć to zdjęcia, a także opis ogłoszenia. Fotografie powinny pozwolić na wstępne ocenienie wyglądu samochodu z każdej strony. Nie powinny ukrywać żadnej części karoserii, a także muszą zostać wykonane przy dobrym oświetleniu. Opis z kolei powinien zawierać podstawowe informacje. Mowa tu oczywiście o danych technicznych, przebiegu, czy też numerze VIN. Jeśli sprzedawca go ukrywa, jest to zły znak. Znając numer VIN, można bowiem sprawdzić historię auta. Dzięki temu jesteśmy w stanie się upewnić, czy auto nie ma zakłamanego przebiegu, nie jest kradzione, a nawet czy nie brało udziału w wypadku.
Wstępny rekonesans dobrze byłoby wykonać także w trakcie rozmowy ze sprzedawcą. Warto wypytać go o to, czy samochód jest bezwypadkowy, czy nie ma wycieków lub ognisk rdzy. Dobrze zapoznać się też wstępnie z awariami, z jakimi borykało się auto w ciągu ostatnich miesięcy.
Co sprawdzić w trakcie oględzin auta
Czas na najważniejszy moment, czyli oględziny. Na nie najlepiej zabrać zaufanego mechanika. Pozwoli on ostudzić zapał i optymizm i zapewni rzetelną opinię na temat auta. Najważniejsze elementy samochodu to nadwozie i karoseria, które warto sprawdzić w poszukiwaniu rdzy. Dobrze też zweryfikować stan wnętrza i to czy jest odpowiedni dla wyświetlanego na desce przebiegu.
Inne kwestie to same właściwości jezdne pojazdu. Stan hamulców, a także zawieszenia powinno sprawdzić się w trakcie jazdy próbnej. Jeśli właściciel nie chce zgodzić się na jazdę próbną, lub chce w jej trakcie prowadzić, powinno być to alarmujące. To samo, jeśli silnik samochodu jest w momencie prezentacji rozgrzany. Jego stan najłatwiej ocenić sprawdzając, jak pracuje po uruchomieniu na zimno.
Jakie dokumenty sprawdzić przed kupnem auta
W trakcie oględzin trzeba też dokładnie sprawdzić dokumenty. Najważniejsze jest to, by samochód posiadał ważną polisę OC, a także badanie techniczne, o ile jest już zarejestrowany w Polsce. To od nich zależy to, czy samochodem po zakupie będzie można się legalnie poruszać.
Kolejna rzecz, którą powinno się dokładnie sprawdzić to dowód rejestracyjny. Przede wszystkim znajdujący się w nim numer VIN musi zgadzać się z tym naniesionym w różnych miejscach auta. Najczęściej znajdziemy go np. pod wlewem paliwa, a także w okolicach styku maski i szyby czołowej. W dowodzie rejestracyjnym powinny też znajdować się wpisy dotyczące dodatkowych układów, czy też elementów wyposażenia. Jeśli auto posiada hak, lub instalację LPG, to informacja na ten temat musi znajdować się w dowodzie rejestracyjnym.
Zgadzać powinna się też tożsamość właściciela z dowodu rejestracyjnego z tożsamością osoby sprzedającej auto. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której umowę podpisujemy z kimś, kto otrzymał przedstawione na piśmie pełnomocnictwo od właściciela samochodu osobowego. Warto zwrócić uwagę, czy nie otrzymamy tak zwanej umowy in blanco. Jest to dokument, na którym dane właściciela oraz podpis zostały już wypisane. Wtedy dochodzenie roszczeń może być bardzo trudne, gdyż nierzadko okazuje się, że właściciel żyje w innym kraju, czy też zwyczajnie nie istnieje. Dobrym rozwiązaniem jest prosta umowa kupna sprzedaży pojazdu, którą wydrukujemy wcześniej i zabierzemy na oględziny. Jeśli sprzedawca nie ma nic do ukrycia, nie powinien mieć problemów z jej podpisaniem.
Co zrobić po zakupie samochodu?
Gdy samochód zostanie oficjalnie kupiony, czas załatwić wszelkie formalności. Mowa o przerejestrowaniu go na swoje imię i nazwisko w urzędzie miasta, lub gminy. Rejestracja to koszta związane z wyrobieniem nowego dowodu rejestracyjnego. Na szczęście dziś nie ma już obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, czy też opłacania nalepki kontrolnej. Dzięki temu w urzędzie zostawimy mniej, niż miało to miejsce w ostatnich latach. Oczywiście tablice można zachować tylko, jeśli są w odpowiednim stanie.
Potrzebne będzie też zajęcie się polisą OC. Tą można zachować po poprzednim właścicielu i wykupić nową, dopiero gdy ta wygaśnie. Inną możliwością jest rozwiązanie polisy i natychmiastowy zakup nowej.